
Ядките отдавна вече не се възприемат само като компания за уиски или междинна закуска за да се спасим от пристъргването в стомаха. Те са много интересно допълнение към различни ястия и майсторите-готвачи ги използват в различни комбинации, за да дообогатят вкуса и да му добавят нотка екзотичност.
В тази, иначе почти обикновена рецепта, кашуто се превръща в таратор, а ореховите ядки – в пикантен, хрупкав топинг. В крайна сметка получавате гурме-шедьовър, който сте сътворили сами.
Съставки
- За пикантните орехи
- 2 супени лъжици безсолно краве масло
- ½ чаена лъжичка органична морска сол
- ¼ чаена лъжичка лют червен пипер
- 1 белтък от голямо яйце
- половин чаша светло кафява захар
- 2 чаши разполовени орехи
- За таратора от кашу
- 2 чаши кашу
- 1 дебела филия (около 3 см) бял хляб, накъсан
- 1 глава чесън, ситно настърган
- ¼ чаша прясно изцеден лимонов сок
- ½ чаена лъжичка кориандър
- половин чаша зехтин
- органична морска сол
- За пилето и сглобяване на ястието
- 2 супени лъжици безсолно краве масло
- 1 супена лъжица зехтин (може и малко повече)
- Половин пиле(с отстранен гръбнак)
- органична морска сол
- 1 целина стрък, тънко нарязан, плюс ¼ чаша листа от целина
- 1 супена лъжица смесени неосолени, печени семена (като тиква, слънчоглед, и / или коноп)
- 2 чаени лъжички прясно изцеден лимонов сок
Инструкции
За пикантните орехи - Загрейте фурната на 150 °С. Разтопете маслото в малък тиган на средно висока температура. Свалете от котлона и смесете със солта и лютия червен пипер. Разбийте яйчения белтък в средно голяма купа, до мека форма. Смесете с кафявата захар. Сипете вътре разтопеното масло и орехите и объркайте, докато ядките се обвият добре в сместа. Разстелете ядките върху хартия за печене, сложете във фурната. Разбърквайте на всеки 10 минути и така, докато сместа изсъхне напълно - тогава ядките са изпечени. Времето за печене е около 25-30 минути. Оставете ядките да изстинат. Орехите могат да се приготвят до 5 дни предварително. Съхранявайте ги в затворен съд, на стайна температура.
За таратора от кашу - Увеличете температура на фурната до около 180 °. Печете кашуто върху хартия за печене, като го разбъркате веднъж, за около 8-10 минути, докато ядките станат златисто-кафяви. Оставете да изстине. Поставете кашуто, заедно с хляба, чесъна, лимоновия сок, кориандъра и ¾ чаша вода в кухненски робот, за да се раздробят хубаво. При включен робот, бавно и постепенно добавете зехтина. Продължете да бъркате, докато се смесят добре. Ако сместа е твърде гъста, добавете съвсем малко вода, докато сместа стане с гъстота на пюре; подправете със сол.Тараторът от кашу можете да приготвите един ден предварително. Покрийте и дръжте в хладилник. Преди да го използвате, оставете го да се темперира до стайна температура.
За пилето - Увеличете температура на фурната до 250 °. Затоплете маслото и 1 супена лъжица зехтин в тиган, на средно-висока температура. След като маслото започне да образува пяна, поставете пилето в тигана, с кожата нагоре. Наклонете тигана и поливайте пилето, като загребвате с лъжица от маслената смес, докато цялата повърхност се покрие. Поръсете със сол и прехвърлете във фурната. Печете пилето, като въртите тигана, докато кожата стане златисто кафява и термометърът за моментално отчитане, поставен в най-дебелата част на бедрото регистрира 74 ° - около 25-30 минути. Прехвърлете пилето върху дъска за рязане и оставете да почине 5 минути.
В същото време сложете целината, листата от целина, смесените семена, лимоновия сок и половин чаша пикантни орехи в средно голяма купа. Поръсете със зехтин, подправете със сол и разбъркайте отново.
Сервирайте, като сипете в чинията първо лъжица от таратора, а отгоре поставите пилешкото и салатата от целина.
Няма коментари