МАРИНАТИ ЗА АГНЕШКО

293

Как се приготвя агнешко в различните страни?

Мариноването е неизменна част от приготвянето на агнешко. Можете да заложите на класически подправки като сол, черен пипер, червен пипер и джоджен или да експериментирате с различни вкусове – горчица, джинджифил, розмарин, мента, къри, смес от арабски подправки и др.
В следващите редове ще ви предложим няколко маринати и начини за приготвяне на агнешко от различни краища на света. Те носят вкуса на региона, от който са и предават традициите му по най-вкусния възможен начин. Това е кулинарна обиколка, от която да почерпите вдъхновение за всяка празнична или делнична трапеза.
Агнешкото месо, което ViVenda предлага е грижливо селектирано, изключително крехко, ароматно и вкусно. С него можете да приготвите класически рецепти като бавно печено бутче, например или да експериментирате с по-смелите ни предложения за грил.  Която и разфасовка да изберете, резултатът винаги ще бъде впечатляващ.

Първата ни дестинация е Гърция

Поглеждайки към кухнята на южната ни съседка, можем да открием изключителни рецепти за агнешко месо. Освен майстори в приготвянето на морска храна, типично за Средиземноморието, гърците имат и фантастични рецепти за агнешко месо. Ето и две предложения, който могат да ви вдъхновят…

Лимонова марината

Необходими продукти:
кората на 1 лимон
сокът на 2 лимона
3 скилидки чесън
3 стръка прясна мащерка
3 стръка пресен розмарин
1 ч.л. сол
1 ч.л. черен пипер
1 ч.л. сушен риган
50 мл бяло сухо вино
30 мл маслиново масло
2 с.л. мед
3 с.л. горчица
Начин на приготвяне: Нарежете агнешкото на порции и овкусете със солта, черния пипер и ригана. В блендер смесете останалите продукти и блендирайте до хомогенна смес. В тава поставете мокра хартия за печене (предварително намачкана, за да омекне) и върху нея наредете вече овкусените котлети. Залейте агнешкото с маринатата, като се постараете котлетите да се добре оваляни в нея. Поставете второ парче хартия за печене върху котлетите и изпечете във фурна до готовност.

Марината за агнешка корона с хрупкава коричка от шамфъстък и сос Фета

Необходими продукти:
2 с.л. дижонска горчица
1 стрък розмарин
6 листа свеж градински чай /салвия/
¾  чаша шамфъстък
1 ч.л. сол

За сос Фета:
250 г сирене Фета
5 с.л. гръцки йогурт
сокът на ½ лимон
2 скилидки чесън
½ връзка свеж копър
черен пипер и сол на вкус
Начин на приготвяне: Овкусете агнешката корона със сол и маслиново масло. Запечатайте я на тиган от всяка страна. В блендер смелете ядките, розмарина, салвията и солта. След това намажете агнешкото с дижонската горчица и оваляйте хубаво месото в сместа от ядки и свежи подправки. Изпечете във фурна до готовност. Преди сервиране нарежете короната на порции. Сосът се приготвя в блендер – просто смесете всички съставки и блендирайте.

 

Обиколката продължава с ароматно пътешествие от Мароко до Египет

Арабската кухня е богата на аромати и следващите две предложения са идеални за тези от вас, които са запленени от вкуса на ориента. Можете да изпечете цяло агнешко бутче, корона или Т-боун стек – изборът е ваш.

Тандури масала марината:

Необходими продукти:
2 с.л. лъжици Тандури масала
2 с.л. лимонов сок
2 с.л. настърган джинджифил
4 с.л. маслиново масло
250 мл кисело мляко
сол и черен пипер на вкус
Начин на приготвяне: Смесете всички съставки в купа и мариновайте агнешкото поне за 1 час. Изпечете във фурна до готовност – това зависи от изборът ви на разфасовка. Ако изберете цял агнешки бут или плешка, най-добре да ги приготвите на бавен огън за няколко часа. Агнешката корона и Т-боун стек се приготвят значително по-бързо – когато са порционирани са им необходими от 30-50 минути.

Как да направим Тандури масала?

В хаванче счукайте равни количества (1 ч.л.): кориандър семе, кимион семе, 5 бр карамфил, 5 бр кардамон шушулка, черен пипер на зърна, млян червен пипер, куркума.

Хариса марината

Необходими продукти:
2 с. л. Хариса
3 с. л. Рас ел-ханут
кора и сок от 1 лимон
5 скилидки чесън
1 с. л.  кафява захар
6 стръка мащерка
6 стръка розмарин
2 с. л. бадемово масло
2 с. л. зехтин
Начин на приготвяне: Смесете всички съставки и блендирайте в робот до гладка смес. Мариновайте агнешкото от предната вечер, като го натриете хубаво със сместа и го оставите в хладилник да престои. На следващия ден изпечете агнешко на бавен огън.

Какво са Хариса и Рас ел-ханут?

Хариса е люта чили паста, която обикновено се среща в северноафриканската кухня, но главно се забелязва в мароканската, алжирската и тунизийската. Рецептите варират, спрямо региона, но повечето версии представляват смес от люти чушки, чесън, зехтин и подправки – най-често кимион, ким, кориандър и мента.

Рас ел-ханут е най-емблематичната подправка на Мароко. В превод от арабски означава „глава на магазина“ и представлява най-добрата комбинация подправки, която могат да ви смесят в него. По това дали един продавач на подправки умее да смеси добър Рас ел-ханут, се съди за цялостното му умение и знание за подправките. В този смисъл, няма конкретни подправки, които задължително да влизат в рецептата, тъй като тя винаги е уникална. Невероятният аромат и вкус се получава от умелото съчетание от сладки, горчиви и люти нотки. В традиционната арабска кухня, преди да се смелят, някои от подправките се запичат, за да се освободи напълно ароматът им. В някои смеси броят на отделните съставки може да стигне над 100.

За финал се връщаме в Европа

Тези запомнящи се маринати са от кухнята на Франция и Великобритания. Интересното при тях е, че могат да се ползват не само за агнешко, а и за всяко друго месо. Първата рецепта, която ви предлагаме в оригинал е с агнешко бутче, но вие можете да го замените с всяка друга агнешка разфасовка. Специфичното при нея е, че мариноването се случва по време на готвенето, като заливате месото през определен интервал.

Медена марината с ябълков сайдер

Необходими продукти:
маслиново масло
3-4 скилидки чесън 
3-4 стръка прясна мащерка
сокът на 1 лимон
4 бр ябълки
500 мл ябълков сайдер
2-3 с.л. мед
300 мл пилешки или агнешки бульон
сол и черен пипер на вкус
Начин на приготвяне: Загрейте фурната до 200 °C. Нарежете външната част на бутчето (или избраната от вас разфасовка) кръстосано, за да може подправките да навлязат хубаво в месото,  полейте с малко маслиново масло, а след това натрийте навсякъде със сол и черен пипер. Поставете месото в дълбока тава за печене и разпределете мащерката и чесъна около него. Залейте  агнешкото с лимоновия сок и още малко маслиново масло. Печете за 20 минути. След това почистете ябълките и ги нарежете на четвъртинки. Добавете и тях в тавата, заедно с ябълковия сайдер и бульона. Намажете месото с меда от двете страни и върнете във фурната за 30 минути, като намалите градусите до 180 °C.  Продължете да печете, като го поливате със соса в тавата периодично. Можете да покриете месото с фолио за печене, ако сметнете за необходимо. След като агнешкото е готово, извадете го от тавата и го оставете да отпочине на стайна температура, завито с фолио. През това време направете сос Грейви с течността в тавата и сервирайте с картофено пюре и задушени броколи.

Трикове и съвети за приготвяне на агнешко:

За да определите времето за печене на агнешкото месо, претеглете месото и изчислете крайното време за готвене. Запомнете, че на всеки 450 г месо времето за печене е 12 минути за степен Medium Rare и 15 минути за Medium.

Aгнешко “Касуле

Това е типична френска рецепта за агнешко задушено. Ако сте решили да направите нещо по-различно тази година, това е идеалното решение. Приготвя се на котлон в дълбок чугунен съд, тип гювеч, за няколко часа. Подготовката е лесна, а самото готвене става бавно, на тих огън, без излишно суетене.

Необходими продукти:
4 агнешки джоланчета
3 с. л.  зехтин
50 г пушен свински бекон, нарязана на ситно
2 големи испански лука, нарязани на ситно
3 скилидки чесън, наситнени
2 с. л. доматено пюре
няколко стръка мащерка
2 дафинови листа
250 мл сухо бяло вино
1 литър агнешки или пилешки бульон
800 г бял боб от консерва
4-6 бр тулузка наденичка или салсиче
за сервиране:
30 г масло
75 г  хлебни трохи /галета/ или крутони
листа мащерка
Начин на приготвяне: Овкусете агнешките джоланчета със сол и черен пипер. Загрейте чугунения съд на котлона с малко мазнина. Запечатайте агнешкото на среден огън за около 2 минути от всяка страна, докато се зачерви равномерно навсякъде. Прехвърлете в голяма чиния и оставете настрана.
Добавете още една супена лъжица олио в съда и добавете бекона. Запържете за няколко минути, докато стане златисто кафяв. Добавете лука и чесъна, и разбъркайте добре. Покрийте с капак и задушете за 4-6 минути или докато лукът стане прозрачен.
Отстранете от огъня и добавете доматеното пюре заедно със свежите подправки. Разбъркайте за няколко минути, след което налейте бялото вино. Оставете виното да ври, докато се редуцира с две трети. Налейте бульона и оставете да къкри. Върнете агнешкото в гювеча и поставете капака. Намалете котлона на най-ниската степен и оставете да къкри 2-3 часа.
След като агнешкото е готово, го извадете от съда, покрийте с фолио и го оставете да почива. Увеличете котлона и редуцирайте течността в тенджерата на половината. След това намалете котлона, добавете боба и наденичките /предварително нарязани, ако необходимо/  и оставете да къкри около 10 минути, докато съставките се сварят. Опитайте и добавете сол и черен пипер, ако е необходимо. Преди готовност,  върнете агнешките джоланчета в съда за няколко минути.
Разтопете маслото в тиган и добавете галетата, листата мащерка и малко сол и черен пипер. Разбъркайте на среден огън, докато стане златиста и хрупкава. Свалете тигана от котлона.
Сервивайте агнешкото заедно със соса и зеленчуците, като за финал поръсете с хрупкавата и ароматна галета.

Кулинарната ни обиколка приключи. Представихме ви част от вкуса и традиции на Средиземноморието и Европа. Всяка една от тези рецепти може да бъде приготвена с разфасовка по ваш избор. Относно времето за приготвяне, доверете се на съвета ни или използвайте термометър, като следвате градусите на изпичане.

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Close
Your custom text © Copyright 2024. All rights reserved.
Close